नवरात्रीको समय अवधीभर यसरी बिधीवत रुपमा पुजाआजा गर्नुहोस, मनग्य लाभ मिल्ने

label सुदूर खबर संवाददाता query_builder October, 11 2018

सेयर गरे लाभ / शारदीय नवरात्रीको प्रतिपदा तिथिमा माता शैलपुत्री को पूजा गर्ने गरिन्छ । यो वर्ष असोज २४ गते, बुधवार प्रतिपदा तिथि परेको छ । त्यसैले आजको दिन माता शैलपुत्री को पूजा गर्ने गरिन्छ । मार्कण्डेय पुराण का अनुसार, देवीको यो नाम पर्वतमा जन्म भएको कारणले रहन गएको हो । माता शैलपुत्रीलाई अखण्ड सौभाग्य को प्रतीक पनि मान्ने गरिएको छ । माताको लाभका लागि उनको विशेष तरिकाले पुजा गर्नुपर्छ, आज हामी तपाईलाई यसको पुजा विधीको बारेमा जानकारी दिदैंछौं ।

पूजा विधि
सबैंभन्दा पहिले चौकी (बाउटोट) मा माता शैलीपुत्रीको प्रतिमा वा तस्वीर स्थापित गर्नुहोस्। गंगाजल वा गाईको मूत्रबाट यो शुद्धीकरण गर्नुहोस । चौंकीमा चाँदी,तामा वा माटोको घड़ेमा पानी भर्नुहोस नरिवल संग कलश तयार गर्नुहोस । त्यही चौकीमा श्रीगणेश, वरुण, नवग्रह, षोडश मातृका (१६ देवी), सप्त घृत मातृका सात सिन्दुर को बिंदी लगाएर स्थापना गर्नुहोस ।

त्यसपछि व्रत, पूजन का संकल्प लिनुहोस र वैदिक एवंम सप्तशती मन्त्रद्धारा द्वारा माता शैलपुत्री सहित समस्त स्थापित देवताको षोडशोपचार पूजा गर्नुहोस । यसमा आवाहन, आसन, पाद्य, अध्र्य, आचमन, स्नान, वस्त्र, सौभाग्य सूत्र, चंदन, रोली, हल्दी, सिंदूर, दुर्वा, बिल्वपत्र, आभूषण, फुल सुगंधित द्रव्य, धूप दीप, नैवेद्य, फल, पान, दक्षिणा, आरती, प्रदक्षिणा, मंत्र पुष्पांजलि आदि अर्पित गर्नुहोस । तत्पश्चात प्रसाद वितरण गरेर पुजा सम्पन्न गर्नुहोस ।

ध्यान मन्त्रः
वन्दे वांछित लाभाय चन्द्राद्र्वकृतशेखराम्। वृषारूढ़ा शूलधरां यशस्विनीम्॥ अर्थात, देवी वृषभ पर विराजित छिन । शैलपुत्री को दाहिने हातमा त्रिशुल रहेको छ भने बाँया हातमा कमल फूल सजावट गरिएको छ । यो नवरात्रमा पहिलो दुर्गा छ। नवरात्रीको पहिलो दिनमा देवीको पूजा गर्नुअघि शैलेपुत्रीलाई पूजा गर्नु पर्छ।

पहिलो दिनमा मात्र शैलेपुत्रीको पूजा किन ?
नवरात्री को नौं औं दिन भक्ति र साधना को लागि धेरै पवित्र मानिन्छ । पहिलो दिन, शैलपुत्रीको पूजा गरिन्छ। शैलेपुत्री हिमालयकी छोरी हुन । हिमालय पर्वतको राजा हुन र ती जिद्दी थिए, कसैले उनलाई शंका गर्न सक्दैन। हामी हाम्रो लक्ष्यमा पुग्न सक्दैन भने हामी हाम्रो मन मा भक्ति को बाटो रोज्न भगवानका लागि समान विश्वास, हुनुपर्छ। त्यसैले नवरात्री को पहिलो दिन शैलेपुत्री को पूजा गरिन्छ।

४ रवि योग, ललिता पंचमी र सर्वार्थ सिद्धि
नवरात्रको समयमा, खरीद को लागि चार दिन को रवि योग छ। यो सुनको खरीदको लागि सबैभन्दा उपयुक्त मानिन्छ। रवि योग २४,२६ र २९ असोजमा छ । २८ असोज कुल योगी योग हो भने २७ असोज ललिता पञ्चमी हुनेछ । देवी महालक्ष्मी खरिदका लागि राति अभ्यास गर्न सबै भन्दा राम्रो हुनेछ लक्ष्मीसँग सम्बन्धित हुन।

तपाईंको प्रतिक्रिया दिनुस्