विश्वभरीमा आज दुर्लभ चन्द्रग्रहण लाग्दै : राशीअनुसार हेर्नुहोस अनि मिल्नेछ यस्तो शुभलाभ

label सुदूरखबर संवाददाता query_builder January, 21 2019

काठमाडौं, ७ माघ । विश्वभरिका आकासीय पिण्ड अवलोकनकर्ताहरूले आज रातो रंगको देखिने ‘सुपर ब्लड वुल्फ मुन’ चन्द्रग्रहण हेर्ने तयारी गरिरहेका छन् । निकै चित्ताकर्षक हुनसक्ने यो चन्द्रग्रहणको बेला पृथ्वीको उपग्रहको रूपमा रहेको चन्द्रमा रातो रंगको देखिने वैज्ञानिकहरूको भनाइ छ ।

पूरै चन्द्रग्रहण उत्तर र दक्षिण अमेरिकाका साथै पश्चिम युरोप र उत्तर अफ्रिकाबाट देख्न सकिने छ । सूर्य र चन्द्रको ठीक बीचबाट पृथ्वी अघि बढ्दै गर्दा यस्तो खालको ग्रहण देखिन्छ । यस्तो बेला सूर्य पृथ्वीको पछाडि पर्न जान्छ र चन्द्रमा पृथ्वीको छायाभित्र जाने गर्दछ ।

केही वैज्ञानिकले आज रातिको पूर्ण चन्द्रग्रहणलाई ‘सुपर ब्लड वुल्फ मुन’को संज्ञा दिएका छन् । ‘सुपर’ भन्नाले चन्द्रमा पृथ्वीको धेरै नजिक आउने अवस्था र त्यसैकारण चन्द्रमा सामान्यभन्दा निकै ठूलो देखिने अवस्था बुझ्नु पर्दछ । जनवरी महिनामा पर्ने पूर्णिमालाई चाहिँ ‘वुल्फ’ भन्ने गरिएको छ ।

चन्द्रग्रहण सोमबार ग्रिनिच समय (जीएमटी) अनुसार ०२ः३५ देखि ०७ः४९ बजेसम्म देखिने छ । तर पूर्ण चन्द्रग्रहण चाहिँ ०५ः१२ जीएमटीमा देख्न सकिनेछ । बेलायतमा चन्द्रग्रहणको लगभग पूरै अवधिमा चन्द्रमा क्षितिजमाथि नै देखिनेछ ।

यो चन्द्रग्रहण उत्तरपश्चिमी फ्रान्स, उत्तरपश्चिमी स्पेन, पोर्चुगल र पश्चिम अफ्रिकाको केही भाग, पूरै उत्तर र दक्षिण अमेरिका, पूर्वी प्रशान्त क्षेत्र र रुसको उत्तर पूर्वी टुप्पोबाट पनि देख्न सकिनेछ ।

सूर्यग्रहणलाई सीधै हेर्नु खतरनाक हुनसक्छ। तर चन्द्रग्रहणको बेला निस्किने प्रकाश निकै मधुरो हुने भएकोले चन्द्रग्रहणलाई कुनै उपकरणको सहयता विना नै हेर्न सकिन्छ । त्यो पूरै सुरक्षित हुन्छ।
यो चन्द्रग्रहण देखिने क्षेत्रमा बसोबास गर्ने मानिसले सम्भवतः सन् २०२९ सम्ममा फेरि यस्तै खालको चन्द्रग्रहण देख्न सक्ने छैनन् ।

राशीअनुसार ग्रहण हेर्दाको फल

मेषलाई–व्यथा। वृषलाई–श्रीप्राप्ति। मिथुनलाई–क्षति। कर्कटलाई–घातक। सिंहलाई–व्यय। कंन्यालाई–लाभ। तुलालाई–सुख। वृश्चिकलाई–मान नाश। धनलाई–कष्ट। मकरलाई–स्त्री पीडा। कुम्भलाई–सौख्य। मीनलाई–चिन्ता

–बीबीसीबाट

तपाईंको प्रतिक्रिया दिनुस्